ŻALUZJE PIONOWE
Verticale tekstylniane

Żaluzje pionowe składają się z:
- systemu zapewniającego obracanie lamel oraz przesuwanie ich
- wypełnienia, czyli materiału osłonowego tzw. lamel żaluzji pionowych.

Na rynku europejskim dominują żaluzje pionowe z lamelami tekstylnymi. Tkaniny różnią się między sobą również grubością, stopniem przepuszczania światła, trwałością kolorów i rozmiaru. W Polsce dominuje rozmiar lamel 127 mm. Jednak przy małych rozmiarach okien paski o szerokości 127 mm wyglądają topornie, dlatego firma MOL utrzymuje kolekcję tkanin również w rozmiarze 89 mm lamel (jedyny dystrybutor lamel 89 mm w Polsce).

Żaluzje pionowe składają się z:
- systemu zapewniającego obracanie lamel oraz przesuwanie ich
- wypełnienia, czyli materiału osłonowego tzw lamel żaluzji pionowych.

Na rynku europejskim dominują żaluzje pionowe z lamelami tekstylnymi. Wyjątkiem pod tym względem jest Belgia i Holandia, gdzie bardziej popularne są lamele PCV w żaluzjach pionowych. Najbardziej powszechnym materiałem tekstylnym jest poliester (ewentualnie poliester z domieszką bawełny) oraz włókno szklane. W Polsce dostępne jest ponad sto wzorów żaluzji pionowych, każdy w średnio 8 kolorach. Tkaniny różnią się między sobą również grubością, stopniem przepuszczania światła, trwałością kolorów i rozmiaru.

W Polsce dominuje rozmiar lamel 127 mm. Jednak przy małych rozmiarach okien paski o szerokości 127 mm wyglądają topornie, dlatego firma MOL utrzymuje kolekcję tkanin również w rozmiarze 89 mm lamel (jedyny dystrybutor lamel 89 mm w Polsce).


ŻALUZJE PIONOWE
Verticale PCV

Alternatywą dla lameli tekstylnych wykonanych najczęściej z poliestru lub włókna szklanego są lamele PCV. Rozwiązanie to niezbyt popularne w Polsce, dzięki bardzo licznym zaletom jest powszechne w USA, Kandzie oraz niektórych państwach w Europie.

Zaletami verticali PCV są:
- mogą zaciemniać okno znacznie dokładniej od żaluzji tekstylnych
- posiadają atest niepalności
- nie pochłaniają kurzu, wilgoci i zapachów
- są łatwozmywalne, proste i niezawodne w eksploatacji
- nie mają łańcuszków dolnych które są najbardziej awaryjnym elementem żaluzji tekstylnych
- przez wiele lat utrzymują oryginalne walory estetyczne i funkcjonalne
- w porównaniu do lamel tekstylnych zaciemniających i niepalnych ich cena jest trzykrotnie niższa
- mogą mieć różne kolory od strony wewnętrznej i biały od strony zewnętrznej, dzięki czemu okna budynku z zewnątrz wyglądają jednorodnie pomimo różnych dekoracji poszczególnych pokoi.